Estetik Dolgu

Ön ya da arka bölge dişlerde, küçük veya orta boy hasarların veya çürüklerin tedavisinde, kompozit rezin veya bonding denilen  diş minesine benzer  materyaller kullanılarak, diş rengiyle uyumlu estetik dolgular yapılabilir. Estetik dolgu tedavileri çoğunlukla tek randevuda tamamlanır.

                 Estetik Dolgular: Vaka: Ön diş kırığı: Tedavi öncesi ve sonrası

Ön dişlerde, küçük değişiklikler, kırık dişlerin estetik tamiri, küçük boşlukların kapatılması, çizik veya yarıkların düzeltilmesi, küçük veya orta boy çürük tedavileri, dar alanla sınırlı renk bozukluklarınıngiderilmesi gibi uygulamalar estetik kompozit dolguların en uygun kullanım alanlarıdır.

Arka dişlerde de çürüklerin tedavisinde veya gümüş amalgam dolguların estetik nedenlerle değiştirilmesinde diş rengi dolgular kullanılabilir.

Estetik Dolgular: Vaka: Amalgam dolgular değiştirilmiş: Tedavi öncesi ve sonrası       

Ortalama bir kompozit rezin dolgunun 8-10 yıl dayanması beklenmektedir. Küçük veya orta büyüklükteki dolgu tedavilerinde en önde gelen tavsiyemiz kompozit rezin dolgulardır. Daha büyük dolgular gerektiğinde ön dişlerde porselen lamina veneerler, arka dişlerde ise porselen inlay / porselen onlay dolgular daha iyi bir seçenek oluştururlar.